- Wykonywanie pracy niezależnie od czasu i miejsca;
- Zaufanie zamiast kontroli;
- Znaczenie wyników zamiast obecności w biurze;
- Przywództwo zamiast zarządzania;
- Współpraca i działanie na podstawie jasno określonych celów;
- Wytyczne zamiast zasad;
- Rozmowa zamiast ukierunkowania na jedno rozwiązanie;
- Wykorzystanie odpowiednich narzędzi do odpowiednich zadań;
- Dzielenie się z innymi informacjami na temat wszystkich podejmowanych działań;
- Przyjęcie odpowiedzialności.
Nowoczesne biuro – miejsce pracy i drugi dom (cz. I)
Dyskusja na temat idealnego projektu przestrzeni biurowej trwa od czasu powstania pierwszego biura. Niestety zbyt często podejście do tego tematu jest niewłaściwe. Najważniejsze jest bowiem to, aby pracownicy czuli się doceniani i byli w stanie wziąć odpowiedzialność za podejmowane działania. Motywacja jest naszą siłą napędową. Ale co jest paliwem?
W obecnych czasach, bardziej niż kiedykolwiek musimy być otwarci na zmiany w naszym życiu zawodowym – nie tylko być gotowym do uczenia się przez całe życie, ale też chcieć się uczyć. Elastyczne projekty przestrzeni biurowej uwzględniają potrzeby pracowników. Jednak w większości firm życie zawodowe nadal opiera się na przekonaniu, że musimy przestrzegać ścisłych zasad, aby w firmie nie wyróżniać się w sposób postrzegany jako negatywny. Wytyczne dotyczące sposobu pracy przychodzą z góry i przewidują ustalone godziny i określone miejsce pracy. Do tej pory takie podejście nazywano powszechnie filozofią firmy, wyrażaną w powiedzeniu „tak to się tutaj robi”. Inicjatywa nowego sposobu wykonywania pracy (New Ways of Working, w skrócie NWOW) opiera się na potrzebach pracowników i ma na celu promowanie ich motywowania oraz wewnętrznej chęci do wykonywania pracy (dzięki podejściu „Działaj tak, jak jest najlepiej dla Ciebie”).
Firma Microsoft zapewniła dobry przykład funkcjonowania takiego podejścia, kiedy ponad dziesięć lat temu w Holandii przeprojektowano zarówno sposób pracy jej pracowników, jak i ich środowiska pracy. W ramach wprowadzonych zmian sformułowano „Dziesięć zasad NWOW”, dzięki którym miał zostać wdrożony nowy model pracy: