Blog Konica Minolta

Czy praca krótkoterminowa za pośrednictwem platform ma szansę bytu w Europie?

Czy praca krótkoterminowa za pośrednictwem platform ma szansę bytu w Europie?

Zarejestrowani w Uber, MyHammer lub Upwork: jak wygląda sytuacja osób, które już szukają i akceptują pracę za pośrednictwem platform internetowych? Wyniki ogólnoeuropejskiego badania dają wgląd w rynek prac krótkoterminowych (gig economy)

Co oznaczają pojęcia „praca krótkoterminowa” i „ekonomia platformy”? Odnoszą się one do niezbiurokratyzowanych, cyfrowych usług pośrednictwa pracy świadczonych za pośrednictwem platform internetowych: świadczone usługi to krótkoterminowe prace w sektorze cyfrowym i usługach analogowych, takie jak Uber (usługi taksówkarskie/transportowe), MyHammer (rynek online dla handlowców) i Upwork (usługi freelancerów związane z IT i branżą artystyczną). Gospodarka oparta na współpracy lub rynek umów krótkoterminowych to inne pojęcia zjawiska na rynku pracy, które można coraz częściej zaobserwować w różnych sektorach na całym świecie. Według danych platformy freelancer.com obsługuje ona ponad 26 milionów freelancerów i poszukujących pracy z ponad 247 krajów z całego świata. Platforma Upwork.com twierdzi, że pośredniczy w tworzeniu milionów miejsc pracy rocznie, a pracownicy z niej korzystający rzekomo zarabiają w sumie ponad miliard dolarów rocznie. Oprócz głównych, działających na skalę międzynarodową, platform istnieje również wiele różnych platform i usług regionalnych, ale nie sposób je wszystkie zliczyć. Można odnieść wrażenie, że nowy, prosty model pracy w cyfrowej przyszłości został już wypracowany. Czy aby na pewno?

Sprawdzenie faktów: jak wygląda rynek prac krótkoterminowych Europie?

We wspólnym badaniu „Crowd Work in Europe” przeprowadzonym przez Fundację na Rzecz Studiów Europejskich (FEPS) i UNI-Europa szczegółowo zbadano ekonomię platformy. Niezależne od platform badanie zostało przeprowadzone przez Uniwersytet w Hertfordshire i Ipsos Mori. Co można wywnioskować z pierwszych wstępnych wyników i statystyk z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Austrii i Holandii? Dzieląc rynek pracy krótkoterminowej na usługi związane z  transportem ludzi (np. platformy takie jak Uber i Blablacar), miejsca pracy poza domem (np. platformy takie jak Handy, Taskrabbit i Mybuilder) oraz prace, które można wykonywać w domu (np. takie platformy jak Upwork, Freelencer, Timeetc, Clickworker, PeoplePerHour), obraz przedstawia się następująco: w Wielkiej Brytanii i Niemczech 19% respondentów stwierdziło, że próbowało już znaleźć pracę w domu za pośrednictwem platform internetowych, w Holandii -16%, w Szwecji - 22%,  a w Austrii - 34%. Średnio jedna piąta pytanych osób (22%) miała już doświadczenie w pracy krótkoterminowej. Niższe średnie odnotowano w obszarach usług transportowych (10,6%) oraz miejsc pracy poza domem (14,2%). Badania przeprowadzone w USA dostarczają podobnych danych. Business News Daily przedstawił rozwój rynku prac krótkoterminowych i odnotował jego wzrost z 10,1% do 15,8% w latach 2005-2015.

Freelancerzy na europejskim rynku pracy: kto szuka prac krótkoterminowych i jakich?

Freelancerzy na międzynarodowym rynku pracy

Jedno jest pewne: rośnie zainteresowanie pracą krótkoterminową i platformami, które je świadczą. Jednakże wnioski autorów badania „Crowd Work in Europe” skłaniają do refleksji. Twierdzą , że większość pracowników w tego typu ekonomii pracuje w wielu zawodach, zamiast specjalizować się w jednym. Tacy pracownicy poszukują też bardziej tradycyjnych form zatrudnienia, co sugeruje, że podejmują pracę krótkoterminową, aby uzyskać jakikolwiek dochód, a więc nie jest to ich dobrowolny wybór. Oprócz tego niepokojącego podsumowania pojawiają się dodatkowe pytania, na które nie udzielono odpowiedzi, oraz krytyka: jak zapewnia się godne wynagrodzenie? Czy pracownicy w tego typu ekonomii mają finansowe bezpieczeństwo i stabilność dochodów? A co z ich składkami na ubezpieczenie społeczne? Jak tacy pracownicy są opodatkowani? Jaki wpływ na zdrowie ma całodobowa dostępność? Czy interesy tych pracowników są w jakiś sposób reprezentowane?

Czy rynek prac krótkoterminowych ma przyszłość? Odpowiedz sobie sam!

Czy globalny rynek prac krótkoterminowych to rynek pracy przyszłości?  Czy poleciłbyś swoim dzieciom, kolegom i pracownikom rozpoczęcie kariery na tego typu rynku? To trudne pytanie. Dopóki podstawowe kwestie i problemy prawne związane z zatrudnieniem poruszone powyżej nie zostaną omówione i rozwiązane w sposób bardziej szczegółowy, rynek prac krótkoterminowych pozostanie gigantycznym eksperymentem na światowym rynku pracy i kolejną dziedziną, w której należy aktywnie kształtować przyszłą politykę rynku pracy. Międzynarodowa platforma faircrowd.work, która objaśnia wszystkie ważne podstawy pracy w tego typu ekonomii, które cyfrowi  pracownicy i pracodawcy powinni znać, aby móc dobrze i trwale współpracować w przyszłości, stanowi wstępne podejście do tej kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *