Blog Konica Minolta

Praca zdalna: nowa elastyczność i wyrzeczenia z nią związane

Praca zdalna: nowa elastyczność i wyrzeczenia z nią związane

Praca niezależna od lokalizacji jest popularnym trendem nie tylko wśród pracowników, ale także w wielu firmach. Dzieje się tak dlatego, że nie tylko zapewnia ona większą wolność jednostkom, ale także oferuje zupełnie nowe możliwości rekrutacji dla firm. Niemniej jednak model ten ma zarówno zalety, jak i wady. Analiza.

Rozmowa przez Skype'a rozpoczyna się za kilka minut. Paul jest już zalogowany. Ustawił laptop na werandzie swojego nadmorskiego domu wakacyjnego, bo to tu właśnie programuje nową stronę firmy. Jennifer dzwoni z przestrzeni coworkingowej w Nowym Jorku. Pięć stref czasowych dalej, ale bez problemu. Model pracy leżący u podstaw: praca zdalna. Praca z dowolnego miejsca. Kiedyś pracownicy mieli stałe biurko w biurze firmy, podczas gdy dziś jest coraz więcej przypadków, w których to wynik końcowy musi być właściwy, natomiast to, gdzie jest on generowany, nie ma znaczenia.

Całkowita wolność. Całkowita ochrona.

Dla niektórych freelancerów owe wolności już dawno stały się częścią planu dnia, co prawda zawsze za pewną cenę, ponieważ, gdy nie ma obowiązku obecności, często nie ma również ochrony. Między projektami występują okresy oczekiwania na zapłatę i rzadko istnieje gwarancja ciągłości zleceń. Zdalny model pracy obiecuje teraz te same swobody dla pracowników stałych, którzy korzystają jednocześnie ze wszystkich zalet umowy o pracę. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki szybkiemu rozwojowi technologii: łącza szerokopasmowe i wydajne laptopy, tablety i smartfony są obecnie sprawą oczywistą, podobnie jak specjalne oprogramowanie do konferencji internetowych i bezpiecznego transferu danych.

Wzrost wynagrodzeń podczas podróży po świecie

Korzyści dla pracowników są jasne. Po co robić sobie wakacje, aby w końcu odbyć podróż do Azji? Dopóki hotel ma stabilne połączenie z Internetem, baza danych może być aktualizowana równie łatwo przy basenie. E-maile od klientów można odbierać na plaży, a współpracować z kolegami można bez problemu przez Skype'a.  Z drugiej strony mogą istnieć znacznie bardziej praktyczne powody, dla których poszczególni pracownicy decydują się na pracę zdalną, na przykład krewni, którzy wymagają opieki lub partnerzy, którzy mieszkają za granicą. Tak więc istnieje wiele różnych czynników decydujących o podjęciu pracy zdalnej. Jedno jest pewne: pracownicy oczekują pewnych korzyści ze zwiększonej elastyczności i swobody. Badania naukowe nie są jeszcze dostępne, ale sondaże pokazują, że z pracy zdalnej płyną pewne korzyści. Na przykład sondaż z udziałem 1400 użytkowników portalu Flexjobs.com wykazał, że zwiększenie elastyczności życia zawodowego doprowadziło do zwiększenia satysfakcji osobistej, a nawet poprawy subiektywnie postrzeganego stanu zdrowia w większości przypadków.

Boston czy Berlin? W jaki sposób firmy z niekorzystną lokalizacją odnoszą korzyści?

Przez długi czas debata publiczna dotycząca uelastycznienia życia zawodowego koncentrowała się na korzyściach dla pracowników. Jednak coraz więcej firm dostrzega także zalety posiadania zdalnych pracowników i te korzyści są z pewnością zauważalne. Oczywiście dla wielu przedsiębiorców kluczowe pytanie dotyczy tego, czy rozwój przynosi korzyści finansowe. Odpowiedź brzmi: definitywnie tak. Wyobraź sobie, że połowa Twoich pracowników nie potrzebuje już miejsca w biurze. Osiągniesz bezpośrednie oszczędności na wszystkich kosztach infrastruktury biurowej. Jednak dla wielu firm decydujące znaczenie ma zupełnie inny czynnik: niekorzystna lokalizacja aż do tej pory. Małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane poza dużymi aglomeracjami miejskimi coraz częściej skarżą się na brak wykwalifikowanych pracowników i malejącą liczbę kandydatów do pracy. Praca zdalna praktycznie pełni funkcję cudu podczas rekrutacji w takich przypadkach: jeśli zmiana miejsca pracy jest możliwa bez zmiany lokalizacji z Berlina na Boston, MŚP stają się również bardziej atrakcyjne dla wykwalifikowanego personelu.

Pogawędki podczas przerw przed kamerą laptopa: słabe strony modelu

Powody, dla których warto rozszerzyć wykorzystanie pracy niezależnej od lokalizacji, są zatem jasne. Jednak rezygnacja z tradycyjnego życia biurowego wiąże się nie tylko z pozytywnymi konsekwencjami, ponieważ usunięcie stałego miejsca pracy oznacza również pozbycie się sąsiada z biura, partnera obiadowego, a w niektórych przypadkach doradcy małżeńskiego. Co więcej, nie wszyscy postrzegają siebie jako ekstrawertycznego globtrotera, który w ciągu kilku minut może nawiązać nowe znajomości na całym świecie. Wręcz przeciwnie, wielu ludzi docenia swoje miejsce pracy jako znane bezpieczne środowisko, w którym spotykają ludzi, których dobrze znają. To pokazuje, że ten działający model pracy zdalnej nie jest idealnie dopasowany do każdego pracownika. Pracodawcy mają także problemy przy przejściu pracownika na pracę zdalną. Zwłaszcza dla menedżerów trudniej jest obserwować i ostatecznie oceniać swoich pracowników. Z drugiej strony pojawia się pytanie, jaki kontakt pracownicy mogą nawiązać z firmą, jeżeli znają tylko swoich kolegów z czatów grupowych i widzieli tylko siedzibę główną na zdjęciach. Jasne jest więc, że zwiększenie elastyczności środowiska pracy przynosi wiele korzyści po obu stronach. Firmy z siedzibą w mniej atrakcyjnych lokalizacjach mogą czerpać z tego korzyści. Jednocześnie nie należy lekceważyć czynnika społecznego. Pracownicy nadal muszą być zaangażowani w firmę i związani z nią, w przeciwnym razie pracodawca wkrótce stanie się elementem łatwo wymienialnym, a wysoka rotacja personelu będzie nieunikniona

Praca zdalna: nowa elastyczność i wyrzeczenia z nią związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *