Blog Konica Minolta

Biuro w nowym wydaniu – miejsce pracy i drugi dom

Biuro w nowym wydaniu – miejsce pracy i drugi dom

Tak długo jak w zawodowym obiegu istnieje pojęcie biura, trwają dyskusje nad jego idealną strukturą. Niestety, zdecydowanie zbyt często nie dotyczą one istoty sprawy. Ważne jest to, by pracownicy czuli się docenieni i mogli przyjmować na siebie odpowiedzialność. Motywacja jest silnikiem, który nas napędza. Co zaś jest w takim razie paliwem?

W dzisiejszych czasach bardziej niż kiedykolwiek musimy być otwarci na zmiany w naszym życiu zawodowym. Elastyczne biurowe struktury dopasowują się do potrzeb pracowników. W większości firm życie zawodowe wciąż jednak opiera się na przekonaniu, zgodnie z którym należy ściśle przestrzegać określonych zasad po to, by nie wyróżniać się negatywnie na tle innych pracowników. Praca odbywa się w stałych godzinach i w stałym miejscu na podstawie poleceń wydawanych z góry. Określa się to powszechnie mianem filozofii firmy, często wyrażanej jednak w zdaniu: ,,tak się tutaj pracuje” lub ,,tutaj robimy to tak”. Idea New Ways of Working (NWOW), dotycząca nowych sposobów pracy, przede wszystkim obiera zaś punkt widzenia ludzkich potrzeb. Jej celem jest zwiększanie motywacji pracowników w oparciu o podejście, które można opisać zdaniem: ,,Zrób to w taki sposób, jaki ci najbardziej będzie odpowiadał”.

Jak coś takiego może wyglądać w praktyce, dobrze pokazuje przykład z Holandii, gdzie dziesięć lat temu firma Microsoft dokonała reorganizacji zarówno w kwestii sposobu pracy, jak i samego środowiska pracy, formułując w tym celu 9 następujących zasad NWOW:
  1. Niezależność odnośnie czasu i miejsca pracy
  2. Zaufanie zamiast kontroli
  3. Liczy się nie sposób, a efekt pracy
  4. Przywództwo zamiast zarządzania
  5. Jasno określony cel pracy
  6. Dialog zamiast jednostronnych poleceń
  7. Używanie odpowiednich narzędzi do odpowiedniej pracy
  8. Dzielenie się każdą wykonywaną pracą
  9. Podejmowanie odpowiedzialności
Źródło: http://www.managementexchange.com/story/microsoft-netherlands

Powyższe zasady mówią wiele o tym, na czym w istocie polega idea New Ways of Working.
Microsoft Netherlands osiągnął dzięki wprowadzonym zmianom wyraźnie wyższe wskaźniki wydajności pracy. Zmniejszyła się również ilość zwolnień chorobowych wykorzystywanych przez pracowników, a firma kilkukrotnie zwyciężyła w konkursie Great Place to Work (Świetne Miejsce do Pracy).


NWOW podbija świat

W siedzibie Google w Zurychu pracownicy mają do dyspozycji akwarium, pokój do masażu oraz (serio!) dużą zjeżdżalnię prowadzącą na stołówkę. Firma audytorska Deloitte, na każdym piętrze zajmowanego przez siebie w Amsterdamie budynku, udostępnia zaś swoim pracownikom jeden pokój, o przeznaczeniu którego decydują oni sami (jak się okazuje, najczęściej wykorzystują go do gry w piłkarzyki). Lego zrezygnowało z kolei w biurach w Singapurze i Londynie z wyznaczania pracownikom stałych stanowisk pracy. Firma ubezpieczeniowa AXA wprowadziła się ostatnio do nowej siedziby w Hamburgu, w której zainstalowano specjalne ,,kokony” przeznaczone dla chcących się zdrzemnąć osób. Aby zapewnić pracownikom trochę rozrywki, oddano im zaś do użytku boisko do koszykówki.

NWOW także w Polsce

Nowy trend został dostrzeżony również w naszym kraju, a wiele firm podjęło na tym polu bardzo ciekawe działania. Od uruchomienia tzw. play-room, gdzie dostępne są m.in. konsole, piłkarzyki czy bilard poprzez relax-room, gdzie pracownik może się wyciszyć i dzięki temu zwiększyć swoją efektywność. Umieszczenie w budynku firmy siłowni czy sali fitness pozwala znacznie zredukować stres oraz daje ulgę dla ciała. Świetnym rozwiązaniem są nowoczesne biurka ze zmiennym pozycjonowaniem, dzięki czemu można pracować na stojąco, kiedy chcemy „rozprostować nogi” takie rozwiązanie wdrożono między innymi w Codewise, w krakowskiej siedzibie tej firmy. Nie bez znaczenia pozostaje umieszczenie elementów i rozwiązań wspierających regularne i zdrowe żywienie, bo przecież zdrowy i szczęśliwy pracownik to w dzisiejszych czasach prawdziwa wartość dla biznesu.


Innowacyjne środowisko pracy

Szwajcarska firma telekomunikacyjna Swisscom stworzyła ostatnio nowe środowisko pracy dla zatrudnionych przez siebie osób. Inicjatywa pod nazwą ,,human-centered design” (,,design z myślą o człowieku”) spotkała się z entuzjastyczną odpowiedzią. W miejscu zwanym BrainGym (Siłownią Umysłu), które wygląda jak duży salon, stworzono warunki dla niczym nieskrępowanej wymiany myśli i pomysłów. Miejsce to wzbudza również ogromne zainteresowanie poza firmą. Odbyły się  tam bowiem m.in. konferencja TED czy spotkanie przedstawicieli świata mediów społecznościowych. Kolejny pomysł wcielony w życie przez Swisscom to stworzenie miejsca zwanego ProjectGym. Christina Taylor, nadzorująca całe przedsięwzięcie z ramienia szwajcarskiej spółki, opisuje je jako ,,inspirującą przestrzeń, gdzie zbierane są razem wszystkie projekty firmy”. ,,Mamy nadzieję stworzyć przyjazną rywalizację pomiędzy poszczególnymi zespołami” - wyjaśnia Taylor, wypowiadając się również na temat tego, jak w przyszłości będzie wyglądać praca biurowa: ,,Dni, w których biuro było miejscem, gdzie siedziało się samemu za zamkniętymi drzwiami osiem godzin dziennie, należą już do przeszłości. W przyszłości nastąpi świadome zróżnicowanie między pracą wykonywaną przed ekranem komputera a taką, która opiera się na kreatywnej wymianie pomysłów między pracownikami.”